MENU
 
Strona Główna
Lekkoatletyka
Historia
Zawody lekkoatletyczne
Igrzyska Olimpijskie
 
Dyscypliny
lekkoatletyczne
 
Biegi
Skoki
Rzuty
Wieloboje
 
Historia
dyscyplin
 
Biegi
Skoki
Rzuty
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl

 

Rzuty:

 

Rzut dyskiem

Starożytni Grecy do uprawiania te konkurencji używali dysków o wadze 2-6kg. W 1896 konkurencje tą włączono do programu Igrzysk Olimpijskich. Na Olimpiadzie rzuty odbywały się z podwyższenia, a w Szwecji i USA w tym samym czasie już z koła. W roku 1907 ujednolicono wygląd dysku ustalając jego wage na 2kg, a średnice na 22cm. Styl rzutu stosowany do dziś ustalono w roku 1926, zaś betonowe koła ułatwiajace zawodnikom wykonywanie obrotów przed rzutem wprowadzono w roku 1954. Kobiety zaczęły rzycać dyskiem około roku 1914.

Rekordzistą świata w tej dyscyplinie wśród mężczyzn jest obiecnie Jürgen Schult (74.08), a wśród kobiet Gabriele Reinsch (76.80).

 

Rzut młotem

W starożytnej Grecji rzut, drewnianym wtedy młotem poprzedzano biegiem. W 1887 roku wagę obecnie stosowanego młota ustalono na 7.26kg z uchwytem o długości 1.175m. Zawodnicy rzucaja wykonując zwykle 3-4 obroty. Użucie wolframu do produkcji młotów znacznie zmniejszyło ich wielkość i pozwoliło na oddawanie dalszych rzutów. Kobiety zaczęły rzucać młotem w roku 1931.

Obecnie rekordzistą świata w tej konkurencji wśród mężczyzn jest Jurij Sedych (86.74), a wśród kobiet Mihaela Melinte (76.07).

 

Rzut oszczepem

W starożytności rzut oszczepem rozgrywany był w dwóch postaciach: do celu i na odległość. Zawsze był obecny podczas igrzysk olimpijskich. Oszczep wykonany był wtedy z drzewa oliwnego, miał długość 2.30m i warzył około 400 gramów. W czasach nowożytnych rzut oszczepem zapoczątkowali skandynawowie około roku 1780. Dopiero w 1952 roku linie rzutu zmieniono z prostej w łuk. Rok później wprowadzono drążny oszczep co zrewolucjonizował konkurencje pozwalając na oddawanie znacznie dalszych rzutów. W 1966 roku rzuty z zastosowaniem techniki rotacyjnej osiągały nawet 100 metrów. Technika ta została jednak zakazana, gdyż uznano ją za zbyt niebezpieczną. Oszczep zmieniał się jeszcze dwókrotnie- w 1984 i 1991 roku, gdyż zawodnicy rzucali ponad 100 mterów co mogło stanowić zagrożenie dla zawodników startujących w innych konkurencjach. Kobiety pierwszy raz rzucały oszczepem w roku 1916.

Obecnie rekordzistą świata w tej konkurencji wśród mężczyzn jest Jan Żelezny (98.48), a wśród kobiet Osleidys Menendez (71.54).

 

Pchnięcie kulą

W historii kilka razy znaleźć można wzmiankę o genezie tej konkurencji. Już za czasów Homera użądzano zawody w rzucie skałą. Także w XVI i XVII wiecznych kronikach wspominano a zabawach żołnierzy polegających na rzucaniu kulą armatnią. Zasady konkurencji zostały ustalono w roku 1860. Rzucano wtedy z kwadratu zastąpionego w 1906 kołem. Odskok w kole został wprowadzony w roku 1876. W roku 1976 wprowadzono technike rotacyjną rzutu, która stała się bardzo popularna i stosowana jest do dziś. Kobiece zawody pierwszy raz rozegrały sie we Francji w roku 1917.

Obecnie rekordzistą świata w tej konkurencji wśród mężczyzn jest Randy Barnes (23.12), a wśród kobiet Natalia Lisowskaja (22.63).



 
 
 

www.OPONY.net