MENU
 
Strona Główna
Lekkoatletyka
Historia
Zawody lekkoatletyczne
Igrzyska Olimpijskie
 
Dyscypliny
lekkoatletyczne
 
Biegi
Skoki
Rzuty
Wieloboje
 
Historia
dyscyplin
 
Biegi
Skoki
Rzuty
 
 
Polecamy
myslistwo.com
zeglarstwo.net.pl
wedkarstwo.net
lyzwiarstwo.pl
wedkarstwo.net.pl
lowiectwo.com.pl
sokolnictwo.com
sklepmysliwski.pl
hippika.pl
szkolaprzetrwania.com
reklama.org.pl
tatry.org.pl
karpaty.org
zakopane.us
bialkatatrzanska.org
bieszczady.org.pl
szczyrk.org.pl
tryton.info
czarterjachtow.com.pl
nurkomania.pl
nurkowanie.net.pl
easydiving.pl
eques.com.pl
nauti.pl
 
 
Ogłoszenia
lyzwiarstwo.com.pl
narciarstwo.net.pl

 

Skoki:

 

Skok wzwyż

Korzenie tej dyscypliny sięgają już czasów Celtów, jednak oficjalnie pierwszy raz rozgrywano ją w Anglii w 1840 roku . Jednolite przepisy ustalone zostały w 1865 roku. Każdy zawodnik miał prawo do dwóch błędów na każdej wysokości. Trzeca zrzutka na tej samej wysokości elimonowała z zawodów. Początkowo odbijano się z obydwu stóp. Technikę pierwszeństwa stopy i nożycową pierwszy raz użyto w roku 1874, wtedy też pierwszy raz przekroczono wysokość dwóch metrów. W roku 1941 zaczęto skakać techniką, w której poprzeczke pokonywała najpierw głowa. W 1978 zawodnicy zaczeli stosować technikę skakania tyłem, która stosowana jest do dziś przez większość zawodników. Kobiety pierwszy raz skakały w roku 1895, a konkurencja zadebiutowała na olimpiadzie w roku 1928.

Obecnie rekordzistą świata w tej konkurencji wśród mężczyzn jest Javier Sotomayor (2.45cm), a wśród kobiet Stefka Kostadinowa (2.09cm).

 

Skok w dal

Dyscypline tą uprawiano jeszcze w czasach starożytnych. Zawodnicy trzymali wtedy podczas skoku ciężarki co pomagało w uzyskiwaniu lepszych rezultatów. W czasach nowożytnych pierwszy raz rozgrywano ją w 1860 roku. Nie używano ciężarków. Zasady pozostały niezmienione do dziś. Zawodnicy odbijają się w 20-centymetrowej deski i lądują na obszar wypełnionu piaskiem. Pierwszą stosowaną techniką był lot trzyfazowy. Po odbiciu podkurczenie nóg, następnie wyrzucenie ich przed siebie i ponowne podkurczenie podczas lądowania. Technikę biegową pierwszy raz zastosowano w 1922 roku. Kobiety pierwszy raz skakały w dal w roku 1895. Rekordzistą świata w tej dyscyplinie wśród mężczyzn jest Mike Powell (8.95cm), a wśród kobiet Galina Czistiakowa (7.52cm).

 

Skok o tyczce

Początki tej dyscypliny sięgają już czasów starożytnej Grecjii. Grecy używali tyczek do skoków przez byki, Celtowie zaś, skakali o tyczce w dal. W czasach nowożytnych pierwsze zawody w skoku o tyczce odbyły się w 1850 roku. W 1900 zaprzestano używać tyczek jesionowych, zastępując je bardziej giętkimi- bambusowymi. Od roku 1957 zaczęto używać tyczek aluminjowych i metalowych, dzięki czemu udało sie przekroczyć wysokość 4.80m. Wymusiło to stosowanie materacy, mających zapewnić zawodnikom pełne bezpieczeństwo. Tyczki z włókna szklanego, używane do dziś, wprowadzono w roku 1956. Zapoczątkowało to nową erę skoku o tyczce i pozwoliło osiągać dużo lepsze rezultaty. Skok o tyczce kobiet jest jedną z najmłodszych dyscyplin lekkoatletycznych. Rekordy zaczęto notować dopiero w 1995 roku, a oficjalne zawody rozegrane zostały w roku 1996.

Rekordzistą świata w tej dyscyplinie wśród mężczyzn jest obiecnie Siergej Bubka (6.14), a wśród kobiet Jelena Isinbajewa (4.91).

 

Trójskok

Trójskok uprawiany przez Greków polegał na wykonaniu trzech długich skoków. Pod koniec XIX w konkurencja polegała na dwóch skokach na jednej nodze i trzecim w dal. Zmieniono to po 1900 roku kiedy to dyscyplinie nadano obecną postać. Kobiety zaczeły uprawiać trójskok około roku 1890, a konkurencja w ich wykonaniu na Mistrzostwach Świata pojawiła sie poraz pierwszy w roku 1993.

Rekordzistą świata w tej dyscyplinie wśród mężczyzn jest obiecnie Jonathan Edwards (18.29), a wśród kobiet Inessa Krawets (15.50).



 
 
 

www.OPONY.net